Sri Lanka Kulturalnie!

Termin: 14 sierpnia – 25 sierpnia 2018

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lipca.

Opis

Osobiście uwielbiam Sri Lankę! Przejechałam ją wzdłuż i wszerz z plecakiem i – przyznaję się bez bicia – zdobyła ona moje serce. Smaki i zapachy owoców, przyjaźni i zawsze uśmiechnięci ludzie, przepiękne krajobrazy… Ten kraj jest na liście moich ulubionych miejsc na świecie i chcę tę fascynację przekazać innym!
~ Hania Sobczuk, autorka wyjazdu

Przejdź się bosą stopą po rozgrzanych kamiennych posadzkach buddyjskich świątyń.

Skryj się w chłodzie zdobionych sylwetkami setek bóstw kovil – świątyń hinduistycznych.

Stań się na chwilę Indianą Jonesem podczas eksplorowania ruin starożytnego miasta w Polonnaruwie.

Dotknij grubej, szorstkiej skóry łagodnego giganta – słonia lankijskiego.

Zachwyć się pięknem wzgórz pokrytych idealnie równymi plantacjami herbaty.

Wczuj się w rolę archeologa poznając niesamowitą historię słynnych ruin pałacu w Sigirii.

Odpręż się podczas ajurwedyjskiego masażu.

Rozkoszuj się orzeźwiającym sokiem z limonki, wodą kokosową, lassi z mango czy aromatyczną herbatą!

Daj się zaskoczyć nowym smakom i spróbuj owoców lawalu, papai, flaszowca, guawy, mango i czerwonego banana, a na obiad przepysznego ryżu z różnymi rodzajami curry.

Jedź na Sri Lankę w gronie kobiet takich jak Ty i przeżyj coś niesamowitego!

Kliknij tutaj, żeby zarezerwować!

DSC03739

grupa-3

Powyżej: nasze grupy na Sri Lance w listopadzie, marcu i sierpniu 🙂

Opinie Uczestniczek o wcześniejszych wyjazdach

Wyprawa na Sri Lankę to podróż do zupełnie innego świata niż nam, Europejczykom jest znany. Dlatego warto jest się tam wybrać, tym bardziej z tak kompetentnym przewodnikiem jak Hania. O Sri Lance wie wszystko, jak się zachować, czego trzeba spróbować, a czego lepiej unikać 😉 Pokazała nam najważniejsze miejsca jak, największe świątynie, plantacje herbaty, starożytne miasto i wiele innych.  A słonie? Po prostu rewelacja, tego przeżycia nie da się opisać słowami – to trzeba po prostu przeżyć! A najlepsze w całej wyprawie jest to, że nie jeździ się klimatyzowanym autobusem i nie obserwuje się wszystkiego zza szyby, ale korzysta się z tych samych środków transportu co tubylcy. Pozwala to wiele lepiej poznać kulturę, ludzi i ich codzienne życie. 
Komu poleciłabym taką wyprawę? Na pewno komuś, kto szuka przygód, nie boi się nowych miejsc i jest gotowy na aktywny wypoczynek 🙂 Dla mnie wyprawa była idealna, gdyż na co dzień pracuję umysłowo, tam nie miałam czasu myśleć o codzienności, dzięki czemu naprawdę wypoczęłam, za to zmęczyłam się fizycznie, bardzo, ale warto!
~ Ania o wyjeździe na Sri Lankę w sierpniu 2016 r.

Sri Lanka. Przepiękny kraj z bogatą, różnorodna kulturą. Kraj pełen zabytków, cudownych widoków i wspaniałych, ciekawych atrakcji. 
Chociaż jestem miłośnikiem podróży solo, to wyprawa z grupą Hani była dla mnie nowym, fantastycznym przeżyciem. Plan podróży okazał się strzałem w dziesiątkę moich zainteresowań. Kwintesencją wyprawy było poznanie z bliska Sri Lanki… to nie to samo co all inclusive wycieczki, trzymające turystów z dala od rzeczywistości dlatego dobrze jest po prostu dać się ponieść tamtejszym zwyczajom i niczego nie oczekiwać
Jazda pociągiem siedząc w otwartych drzwiach i grając w karty na podłodze; jedzenie w barze, do którego zagląda krowa czy łapanie nietoperzy w łazience…. to można przeżyć tylko tam i tylko z Hanią 😉 
Podróż była bardzo urozmaicona pod względem kulturowym jak i krajoznawczym. Każdy dzień był bogaty w nowe miejsca i nowe doświadczenia. Najbardziej cieszę się, że po raz pierwszy w życiu udało mi się uczestniczyć w dużej hinduistycznej procesji w świątyni Nallur Kovil, poznając w ten sposób tamtejszy obrządek. Natomiast totalnie odlotowym i niezapomnianym przeżyciem była dla mnie wizyta w Millenium Elephant Fundation, w której kąpałam i karmiłam słonia!
~ Jola o wyjeździe na Sri Lankę w sierpniu 2016 r.

Fantastyczne przeżycie! Genialny wyjazd dla osób, które nie chcą bądź nie mogą pojechać z towarzystwem. Program nie był przeładowany, wystarczająco dużo czasu na relaks; podobało mi się, że posiłków szukałyśmy w lokalnych barach i ogólna idea podróżowania bliżej lokalnej społeczności. Program był urozmaicony, pozwoliło to nam zobaczyć wiele twarzy Sri Lanki. Entuzjazm, poczucie humoru i otwartość Hani pomagały znieść trudy podróży lokalnymi środkami transportu. Zdecydowanie polecam wyjazd z Hanią, na takiej wycieczce każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Trzeba tylko umieć się otworzyć na nowe doświadczenia!
~ Ada o wyjeździe na Sri Lankę w marcu 2015 r.

Ze Sri Lanki wróciłam zdumiona faktem, jak szybko przystosowałam się do niewygód podróży i zaczęłam doceniać wszystko dookoła mnie: krajobrazy, naturę, kolory, smaki potraw i dobre towarzystwo. Nauczyłam się, jak odpoczywam, co mnie zachwyca, fascynuje, przerasta. I ta wiedza jest warta każde pieniądze. Najważniejsze, to zabrać ze sobą jak najmniejszą ilość oczekiwań i skupić się na wrażeniach, które przynosi nam dzień teraźniejszy. Na Sri Lance jest niesamowita przyroda i atrakcje dla amatorów zabytków. Każdy znajdzie coś dla siebie! Przebywanie w miejscach, gdzie jedzą i spędzają czas Lankijczycy dodatkowo pozwala więcej dowiedzieć się o ich mentalności i zwyczajach. A lokalne autobusy…! Tego się nie da opisać. Na Sri Lance autobusy latają. Nie wierzycie? I słusznie – to trzeba przeżyć samemu.
Jeśli chcesz poznać fajne dziewczyny, swoje możliwości i granice, przeżyć coś nietuzinkowego – te wyjazdy są dla Ciebie. Jeśli potrzebujesz komfortu, lenistwa i poczucia, że wszystko idzie po Twojej myśli, polecam all inclusive.
~ Marta o wyjeździe na Sri Lankę w marcu 2015 r.

Program

Dzień 0. Wylot. (13.08)
Jest to dzień wylotu Uczestniczek z wybranego lotniska.

Dzień 1. (14.08)
Lądowanie i przyjazd do Kolombo, zakwaterowanie. Odpoczynek po długiej podróży. Wyjazd rozpoczniemy od powitalnego posiłku i omówienia naszych oczekiwań i wyobrażeń względem podróży.

Dzień 2.
Po śniadaniu pojedziemy pociągiem do Dżafny na północy Sri Lanki. Podróż przez cały kraj będzie długa, ale bynajmniej nie nudna. Będziemy mogły zobaczyć jak zmienia się krajobraz wyspy z zielonego na coraz bardziej suchy i posmakować przekąsek sprzedawanych w pociągu.

Dzień 3.
Ten dzień spędzimy na zwiedzaniu świątyni hinduistycznej Nallur Kovil, najpiękniejszej w Sri Lance. Dowiemy się więcej o hinduizmie. Poznamy Dżafnę, a także skomplikowaną historię Tamilów.

Dodatkowo będziemy w Dżafnie podczas pierwszego dnia hinduistycznego Nallur Festival – drugiego najdłuższego na Sri Lance święta religijnego!

dzafna-nallur-1-jpg dzafna-nallur-3 dzafna-lodzie dzafna-nallur-2

Dzień 4.
Coś nam się należy od życia po całodniowej podróży na północ, więc skorzystamy z okazji i dzień spędzimy na jednej z plaż w okolicach Dżafny. Wynajmiemy łódkę i pojedziemy kąpać się na mieliznę z dala od brzegu! 🙂

plaza-dziewczyny

Dzień 5.
Tego dnia pojedziemy autobusem do Dambulli. Tutaj się zakwaterujemy, a następnie zwiedzimy świątynie Rangiri ukryte w chłodnych jaskiniach. W jaskiniach ukrywał się jeden z królów starożytnego królestwa w Anuradhapurze i po odzyskaniu tronu postanowił on utworzyć tu bogato zdobione świątynie buddyjskie.

Dzień 6.
Ten dzień spędzimy w Polonnaruwie, gdzie na rowerach objedziemy ruiny antycznego miasta zwane lankijskim Angor Wat. Polonnaruwa była stolicą królestwa lankijskiego od XI do końca XII wieku. Znajdują się tu ruiny domów, świątyń, pałaców, a wszystko to przez wieki porośnięte było tropikalnym lasem deszczowym. Dziś dżungla została wyczyszczona, ale w wielu miejscach wciąż czuć niesamowity klimat zaginionego miasta.

dambulla-1 dambulla-2 dambulla-3 polonnaruwa

Powyżej: nasza grupa w Dambulli i Polonnaruwie (u dołu po prawej)

Dzień 7.
Po śniadaniu pojedziemy zwiedzać kompleks pałacowy w Sigirii, a następnie autobusem przejedziemy do Kandy w bardziej górzystej części wyspy.

Sigiriya to jedno z najciekawszych miejsc w Sri Lance. Znajdują się tu ruiny kompleksu pałacowego z V w. n.e. Część pałacu znajdowała się pośród dżungli na ziemi, a część na wielkiej wulkanicznej skale. Król Kasjapa nie chodził między pałacami, ale kazał się wnosić! Ponadto był wielkim kobieciarzem – w pałacu mieszkało ok. 500 jego konkubin, których nieliczne portrety możemy oglądać w jaskiniach w skale.

Polonnaruwa, Dambulla i Sigiriya to zabytki wpisane na Listę UNESCO.

IMG_9572 IMG_2620 IMG_2549 sigi-grupa-2

Dzień 8.
Pierwszego dnia w Kandy odpoczniemy nieco po tułaczce po wyspie. 😉 Będziemy mieć czas na zakup pamiątek, wysłanie pocztówek czy po prostu wyjście na kawę. Odwiedzimy Świątynię Relikwii Zęba Buddy i dowiemy się więcej o buddyzmie, a wieczorem obejrzymy procesję z pokazami tradycyjnych tańców i słoniami ubranymi w bogato zdobione stroje.

Dzień 9.
Z Kandy wybierzemy się do Hatton w Krainie Herbaty. Miejsce to jest szczególnie godna polecenia, gdyż położone jest w górzystych tereny wyspy z wodospadami i plantacjami herbaty. Odwiedzimy zwiedzimy fabrykę i plantację herbaty, z której słynie ten kraj. Na noc wrócimy do Kandy.

herbata-plantacje DSC04114 w fabryce

Dzień 10.
Tego dnia pojedziemy do fundacji Millennium Elephant Foundation, która zajmuje się wykupywaniem słoni z niewoli i opieką nad nimi. W MEF pójdziemy na spacer ze słoniem do dżungli, nakarmimy go, umyjemy w rzece, dowiemy się więcej o słoniach i pracy Fundacji (i programach opieki słoni, które wprowadziła w Sri Lance), a także odwiedzimy fabrykę papieru. Słoniowego papieru 😉

11019013_871359616269655_2732764906576675306_o 11025702_871359656269651_2385639103352223344_o mef-spacer

PS. Tak, na zdjęciach widać słonie z łańcuchem na szyi. To ze względów bezpieczeństwa, żeby człowiek słyszał, że zbliża się słoń i go nie przestraszył. (Słonie, mimo swoich wielkich rozmiarów, poruszają się naprawdę bardzo cicho!)

Dzień 11. 
Z rana wsiądziemy w pociąg do Kolombo i zwiedzimy najważniejsze miejsca tej największej lankijskiej metropolii. Są tu ładne kolonialne dzielnice, ale to co w Kolombo najbardziej oryginalnego to dzielnica Pettah – lankijska, chaotyczna, zatłoczona. Chociaż nie jest najpiękniejsza, to ma swój klimat! Poza tym przejdziemy do Fortu i bulwarami nad oceanem.

IMG_2516 IMG_2495 IMG_9176

Dzień 12. (25.08)
Omówimy i podsumujemy nasz wyjazd. Pożegnanie ze Sri Lanką i wylot do domu.

Powrót. (26.08)
Lądowanie na wybranym lotnisku Uczestniczek.

Program ma charakter ramowy. Harmonogram realizacji programu może ulec zmianie.

Co przywieźć z podróży?

Figurki z drewna (hebanu, mahoniu lub sandałowca), aromatyczną herbatę, pikantne przyprawy, kamienie szlachetne, naturalne kosmetyki ajurwedyjskie, batiki (materiał farbowany w tradycyjny sposób), wyroby papierowe z odchodów słonia ;), arak – alkohol produkowany z kwiatów palmy kokosowej.

Świadczenia

Termin: 14 sierpnia – 25 sierpnia 2018

Długość wyjazdu: 12 dni na miejscu

Cena całkowita: 2900 zł + 250$ + przelot (ok. 3000-3500 złotych)

Liczba uczestników: 6-10 osób

Płatność: przelewem lub przez system PayPal

Kliknij tutaj, żeby zarezerwować!

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 lipca.

.

Zasady płatności:

Część 1:
I rata: opłata rezerwacyjna 900 zł płatna przy zapisie
II rata: 2000 zł płatne 35 dni przed rozpoczęciem wyprawy

Część 2:
250$ do zabrania ze sobą*
*Wykupując wizę na lotnisku prosimy mieć równo 40$ ze sobą.

Przelot i ubezpieczenie:
przelot i ubezpieczenie wykupywane przez Uczestnika z pomocą organizatora

Dlaczego? Ponieważ Uczestniczki naszych wyjazdów mieszkają na co dzień w Polsce i innych krajach Europy i świata, stamtąd dolatują do miejsca startu wyprawy. W krajach, w których mieszkają działają też różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Organizator służy pomocą w udzieleniu informacji dotyczących przylotu (lotnisko docelowe, najlepsze godziny podróży) czy zakresu ubezpieczenia (np. sporty ekstremalne) jednak do Uczestniczek należy ostateczna decyzja o wyborze połączeń lotniczych i ubezpieczyciela.

Cena zawiera:

  • opiekę polskiego pilota
  • noclegi ze śniadaniami
  • wstępy do zwiedzanych atrakcji
  • Elephant Walk Experience w Millenium Elephant Foundation z posiłkiem
  • prywatny transport podczas zwiedzania Krainy Herbaty

Kwota do wzięcia ze sobą zawiera:

  • zakup lokalnej karty SIM z dostępem do internetu (opcjonalnie)
  • wyżywienie i napiwki
  • transport lokalny (tuk-tuki, autobusy, pociągi, taksówki)
  • wizę na Sri Lankę (40$, przez Internet przed wyjazdem lub na lotnisku)

Opłaty na miejscu uiszczane są w rupiach (oprócz opłaty za wizę na lotnisku – w dolarach).

Realne wydatki z tej kwoty zależą od indywidualnego podejścia Uczestników i nie muszą zostać w całości wydane.

Standard podróży

Nasze wyjazdy nie są luksusowe, ale spokojnie – nie są też hardkorowe 😉 W tej części dowiesz się czego dokładnie spodziewać się po wyjeździe do Sri Lanki.

Zakwaterowanie – zwykle śpimy w rodzinnych pensjonatach i małych hotelikach. Pokoje zazwyczaj są 2-4 osobowe. W Kolombo, ze względu na mały wybór zakwaterowania w przystępnej cenie i dobrym standardzie, śpimy w hostelu, w sali kilkuosobowej. Czasem też zdarzy nam się przenocować w wieloosobowym bungalowie wynajętym tylko dla naszej grupy (nie więcej niż 2 noce).

Pokoje zwykle wyposażone są w prywatne łazienki. Łazienki wspólne zdarzają się w hostelach i bungalowach. Ciepła woda dostępna jest tam, gdzie występuje dość niska temperatura (np. w Krainie Herbaty). W pokojach nad łóżkami znajdują się moskitiery.

Śniadania wliczone są w cenę zakwaterowania.

Jeśli Uczestniczce na miejscu nie odpowiada standard zakwaterowania, istnieje możliwość zmiany na wyższy. (za dopłatą)

DSC04536 DSC04193

Wyżywienie – program określa, które posiłki są w cenie (np. śniadania). Zwykle w ciągu dnia jemy przekąski z ulicznych stoisk i piekarni, jadamy w lokalnych knajpach, gdzie za obiad płacimy nie więcej niż 5-7 złotych. W niektórych miejscach Sri Lanki (np. na wybrzeżu) znajdują się droższe restauracje, gdzie Uczestniczki mogą spróbować np. owoców morza. Od czasu do czasu pilot daje grupie odpocząć od lokalnego jedzenia i wspólnie wychodzimy do lepszej knajpy. 😉

Wiele osób boi się o zatrucie pokarmowe. Jedzenie Sri Lanki jest pikantne, więc trudno jest w nim rozwijać się jakimkolwiek bakteriom. Jeśli jednak Uczestniczka ma obawy co do jakości ulicznego jedzenia, można zaopatrzyć się w leki wzmacniające żołądek.

DSC03903 smażony ryż z warzywami

10835331_862755040463446_4056926176401173375_o IMG_3545

Transport – poruszamy się lokalnymi autobusami, tuk tukami i pociągami (klasa 2. lub 3.). Nie oglądamy świata zza szyby klimatyzowanego autokaru, nie odcinamy się od lokalnych społeczności. Kupujemy przekąski od sprzedawców w pociągach, uśmiechamy się do dzieci wracających autobusem ze szkoły. Mamy wiatr we włosach (bo klimatyzacja polega na otwieraniu okien) i jesteśmy szczęśliwe. 🙂

Transport w Sri Lance jest bardzo tani, a… opłaty są dość specyficzne. Np. bilety w postaci karteczek wyrwanych z zeszytu w autobusach to standard 😉 Dlatego opłaty za transport wliczone są w kwocie do wzięcia ze sobą.

transport-tuktuk transport-autobus-lok transport-pociag-1

Bezpieczeństwo i zdrowie – przede wszystkim: na pewno nie organizowałybyśmy wyjazdu tam, gdzie naszej grupie mogłoby się coś stać. 😉 Bezpieczeństwo grupy to dla nas podstawa. Sri Lanka jest bezpiecznym krajem, chociaż zdarzają się przypadki naciągań na pieniądze (np. podawanie zawyżonej ceny na targu, w tuk tukach). Pilot zawsze na miejscu informuje jak zachowywać się w takich sytuacjach, żeby nie dać się naciągnąć.

Na Sri Lance nie ma obowiązku szczepienia się, ale zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przeciwko tężcowi. Apteki dostępne są praktycznie w każdym mieście. Prywatne gabinety lekarskie są w każdym większym mieście (Kolombo, Kandy, Dżafna) oraz w niektórych mniejszych.

Robale 😉 – istnieją, owszem. Nie możemy dać gwarancji, że żadnego nie spotkamy, w końcu to Azja. Jednak robale mogą wpaść zarówno do pokoju w skromnym pensjonacie, jak i do pokoju w luksusowym hotelu. Ale… Czy pozwolisz na to, żeby jakiś robal stanął Ci na drodze do zobaczenia niesamowitej Sri Lanki? 😉

Dodatkowe informacje

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od zakończenia pobytu.

Na Sri Lance nie ma obowiązku szczepienia się, ale zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przeciwko tężcowi.

Najwygodniej zabrać jest ze sobą dolary lub euro. Bankomaty są powszechnie dostępne.

Znajomość języka angielskiego będzie przydatna w podróży, jednak nie jest warunkiem koniecznym.

Więcej przydatnych informacji znajduje się na stronie MSZ Poradnik Polak za granicą.

Kliknij tutaj, żeby zarezerwować!

Więcej zdjęć z naszych wyjazdów na Sri Lankę!

10321665_875406055865011_8070276076549069459_o 11045349_871878609551089_43633480148900678_o12190874_1010155322390083_6634318067494530941_n  12027806_1013969495341999_5809984515077589545_n 11079531_878287232243560_3798597846167084602_o

12311141_1018872478185034_3243881237287109646_n 12191580_1010155265723422_6035611859356329561_nDSC03965 DSC04225IMG_3545 DSC03949  12196173_1010780448994237_582901130726194180_n

IMG_0148 11017848_871956222876661_4727162048031808756_o